28 Oct

Vegani, pozor na ten vápník!

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovala detailní analýza jídelníčku několika, rozdílně se stravujících, veganů. Zjistila jsem, že množství vápníku se pohybuje, tedy až na výjimky, přibližně kolem 50% DDD. Pro upřesnění, DDD (denní doporučená dávka) vápníku je pro dospělého člověka 800 mg/den (netýká se kojících a těhotných žen, tam je potřeba vyšší, cca 1200 mg/den).

Pojďme se nejdříve podívat na několik mýtů, které kolem sebe občas slýcháváme:

Hladina vápníku v krvi při krevních testech mi vyšla v pořádku.
To je dobře. Vápník v krvi však není ukazatelem hustoty naší kostní hmoty. Přibližně 1% vápníku se nachází v krvi, kde je nezbytný pro přenos signálu, svalové kontrakce a rovnováhu kyselin. Je tedy životně důležité, aby hladina vápníku v krvi byla zachovaná a to i na úkor odvápnění kostí a zubů. Hustota naší kostní tkáně se běžnými krevními testy určit nedá.

Read More

25 Oct

Irish stew na černém pivu

Jídla s alkoholem mám moc ráda. Udělají z obyčejného jídla neobyčejnou pochoutku. Irish stew neboli Irský guláš spolu se segedínským gulášem patří mezi mé gulášové favority.

20151006_112031

Co budeme potřebovat:

1 balení sójových kostek
Cibule
1-2 stroužky česneku
2 větší mrkve
200 g brambor
2 dcl černého piva
Tymián
2 lžíce oleje
Lžíce zeleninového bujónu
Sůl, pepř

Read More

21 Oct

Vegan na cestách, díl první: Túra

Cestovat se dá různými způsoby, proto se zaměřím na každý způsob zvlášť. V prvním díle začnu tím, který je pro vegany nejsvízelnější – cestování s batohem na zádech mimo civilizaci. V tomto případě hodně záleží na tom, kolik si toho zabalíte, protože vše pak ponesete na svých zádech. při stoupání na Lysou Horu, tak pocítíte každý gram, který na zádech nesete a říkáte si, jestli bylo nutné brát to a to. Jasně, že bylo, protože vegan se po výstupu na Lysou horu moc v místní restauraci nenají a musí se proto spolehnout hlavně na své zásoby.

Naše batohy pokaždé vážily tak 18-19 kg a to už se pronese. Začali jsme tedy uvažovat, jak s jídlem co nejefektivněji naložit, abychom se tak nenadřeli.

Zde jsou moje ověřené tipy: Read More

20 Oct

Italská ořechovo-semínková placka se zeleninou

Mělo by to být něco na způsob pizzy, ale protože to pizza není, nechci to tak ani nazývat. Zůstaneme tedy u Italské placky se zeleninou 🙂 Pokud nemáte sušičku, nevadí, placky se dají stejně tak usušit v troubě na minimální teplotu, nastavte 45°C nebo nejméně, kolik vaše trouba zvládne. Při sušení vám italské bylinky krásně provoní celý byt.

20150908_185030
Verze s kešu krémem podle Secret of Raw

Ingredience: cca 4 placky

Placky:
Mandle
Lněná semínka
Cibule
Oregáno, tymián, bazalka
sůl

Read More

18 Oct

Veganská výzva – 30 dní veganem!

2-listopadu-mdvNa 1. listopadu spadá Mezinárodní den veganství. Tento den je oslavou soucitného a pro naši planetu udržitelného způsobu života. Je tedy ideálním dnem pro odstartování nového životního stylu založeného na nesobeckém a spravedlivém postoji vůči zvířatům, přírodě a lidem.

Read More

17 Oct

Aby nás luštěniny nenadýmaly

Luštěniny jsou pro nás vegany základním a nejhodnotnějším zdrojem bílkovin. Bez nich to jde ve veganské stravě opravdu jen stěží. Luštěniny však mají jednu velkou nevýhodu – nadýmají. Poradím vám, jak s luštěninami pracovat, abychom tento problém minimalizovali.

20160227_183915

Luštěniny obsahují velké množství oligosacharidů, které se nám v nezměněné podobě dostanou až do tlustého střeva, kde začnou kvasit. Procesem kvašení se pak tvoří ve střevech ony nežádoucí plyny.

První důležitým krokem, který nikdy nevynechávejte, je namáčení (netýká se červené loupané čočky). Luštěniny nechte namáčet ideálně přes noc, druhý den sceďte, vodu vylijte a vařte v nové vodě.
Čím déle necháme luštěniny namočené, tím se také kratší dobu vaří.

Read More

16 Oct

Opečený tempeh se šťouchanými bramborami

Tip na rychlý a sytý oběd nebo večeři. V receptu jsem použila uzený tempeh Sunfood, který není výživově zcela ideální (větší množství slunečnicového oleje, který má nevhodný poměr n-3 a n-6 mastných kyselin). Nicméně je chuťově výrazně lepší, než tempeh natural, proto uzený tempeh čas od času v receptech používám a správnou rovnováhu esenciálních mastných kyselin doženu jinde 🙂

20160330_115356

Read More